нафта

Сподели со своите пријатели

По механичкиот инцидент во рафинеријата Schwechat OMV во близина на Виена, кој ја оштети главната фабрика за дестилација на сурова нафта, Унгарија ги стави на располагање своите резерви на гориво за да обезбеди снабдување за соседна Австрија. Loading… Поради инцидентот, ОМВ мораше да го одложи рестартирањето на рафинеријата Швехат, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот рекорден пораст на цените на бензинот ширум САД создава тензии за милиони потрошувачи и економијата, што ги отежнува политичките предизвици за администрацијата на претседателот Џо Бајден пред среднорочните избори во ноември, објавија светските медиуми. Loading… Рекорден скок Откако американската потрошувачка инфлација го достигна највисокото ниво во последните 40 години,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Просечните цени на горивата на бензинските пумпи во САД се на највисоките нивоа во историјата, пишува специјализираната веб-страница за пребарување на цените на горивата по бензински пумпи во САД GasBuddy. Loading… Просечната цена на бензинските пумпи низ САД надмина 5 долари за галон, т.е. 1,32 долари за литар. „Оваа годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џереми Веир, шеф на мултинационалната компанија Трафигура, еден од водечките светски трговци на суровини, е најновиот глобален бизнис лидер кој најави црно сценарио во втората половина од годината. Loading… Аналитичарите најавуваат и можен недостиг на гас, а се зборува и за недостиг на гориво. Како закана за економијата во вторатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука од ноќеска на полноќ повторно да поскапат нафтените деривати. Loading… Така со оваа одлука малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 2,00 ден/лит, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕкстраПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,41 % во однос на одлуката од 1.06.2022 година. Loading… Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија во четвртокот предупреди дека одлуката на Европската унија да се откаже од руската нафта најверојатно ќе ги дестабилизира светските енергетски пазари, нарекувајќи ја „самоуништувачки“ чекор за одмазда на Европа. Loading… Лидерите на ЕУ во понеделникот се согласија да прекинат 90 отсто од увозот на нафта од Русија до крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва би можела да одговори на европските санкции за руската нафтена индустрија со барање други купувачи за нејзината сурова нафта или со намалување на производството за да се одржат високите цени. Loading… Ваквите акции би имале глобално економско влијание – освен ако ОПЕК не интервенира, пишува CNBC. Лидерите на ЕвропскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако Русија може да пренасочи дел од својата нафта во други земји, ембаргото што ѝ го воведе ЕУ ќе има значителни последици за таа земја. Но не само за неа, туку и за нафтениот пазар во светот, како и за понудата во Германија, се оценува во денешната анализа на ДојчеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата паѓаат од утрово. Цената на барел нафта на лондонскиот пазар изнесува 114 долари, што е намалување за околу 1 отсто во однос на вчерашниот ден. Loading… Цената на нафтата на американскиот пазар изнесува 112 долари, што е исто така пад од околу 2% во однос на вчера.Прочитај повеќе