мумии

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Перу дошла до изненадувачко откритие на археолошки локалитет, кога претресувала доставувач кој со своето однесување им го привлекол вниманието, бидејќи изгледал како алкохолизиран, јавува Би-би-си. Loading… „Внатре во неговиот ладилник имаше древна мумија. Човекот рече дека ја делел својата соба со преврзаната мумија и ја сметал за „некакваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тим од египетски археолози ја открија најстарата мумија што некогаш била пронајдена во Египет. Loading… Мумијата стара 4.300 години му припаѓа на богат и истакнат 35-годишен маж по име Џед Сепш, изјави за Си-Ен-Ен археологот Захи Хавас, поранешен министер за антиквитети на Египет. „Тоа е најстарата мумија некогаш пронајдена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дигиталното скенирање на египетска мумија откри дека мумифицираното тело на тинејџер содржи дополнително срце од злато, како и десетици други амајлии за кои древните Египќани верувале дека се важни за задгробниот живот. Loading… Мумијата се наоѓа во подрумот на Египетскиот музеј во Каиро од 1916 година, а датира од 300Прочитај повеќе