Монт Еверест

mountain cover with snow

Сподели со своите пријатели

Молдавски алпинист загина рано утринава на Монт Еверест, што е петта жртва од почетокот на овогодинешната планинарска сезона на највисокиот врв на светот. Loading… „Планинарот почина рано денеска, се обидуваме да дознаеме повеќе детали“, изјави за AFP Јубарај Кативада, претставник на одделот за туризам. Сезоната на искачување на највисокиот врвПрочитај повеќе