Могадишу

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет лица загинаа во терористички напад во неделата во хотел во близина на претседателската палата во Могадишу, главниот град на Сомалија, според полициските податоци објавени во понеделникот. Loading… Меѓу жртвите на терористичкиот напад на хотел во Могадишу се и две лица со двојно сомалиско-британско државјанство, изјави Мохамед Дахир одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс предвиде дека итно ќе бидат потребни најмалку една милијарда долари за да се спречи гладот ​​во Сомалија во наредните месеци и почетокот на следната година кога се очекуваат уште две сушни сезони кои ќе ја влошат состојбата по историската сушаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе се повредени откако милитантите на Ал Шабаб упаднаа во хотелот Хајат во Могадишу, главниот град на Сомалија, соопштија локалните власти. Loading… Сомалискиот функционер Мохамед Абдикадир изјави за Би-Би-Си дека безбедносните сили продолжуваат да ги неутрализираат терористите кои се забарикадирале во зградата на хотелот. „ПовеќетоПрочитај повеќе