Министерство за здравство

Сподели со своите пријатели

Над илјада деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство и Светската здравствена организација „Од врата до врата“. Loading… Кампањата почна на 24 април 2023 година и се спроведуваше вкупно четири недели, како дел од европската недела на имунизација 2023 година, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општа болница Куманово веќе пет години нема мамограф, апарат кој се користи за дијагностицирање рак на дојка. Loading… Во изминатите години тројца различни министри за здравство од исто толку различни политички партии ветуваат мамограф за Општа болница Куманово, но машината сѐ уште ја нема. Октомври, кој воедно е месец наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство со поддршка од Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД), Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Светската здравствена организација (СЗО) денеска го започна информативниот караван за вакцинација, кој следните осум дена ќе патува низ 24 локации низ целата земја. Loading… Под слоганот „Заштитени заедно–вакцините делуваат“ караванот ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека од утре (среда, 19.10) почнува бесплатната вакцинацијата против сезонски грип за ризичните групи население во Центрите за јавно здравје низ државата и нивните подрачни единици по градовите. Loading… Заинтересираните граѓани од ризичните групи можат да се пријават преку страницата vakcinacija.mk, а досега се веќе пријавениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под мотото „Заедно заштитени – вакцините делуваат“ од утре во Кумановоо започнува Караванот за информирање и вакцинација на Министерството за здравство. Loading… Караванот е предвидено да  посети 24 локации низ земјата, а започнува утре на градскиот плоштад во Куманово во период од 10 до 12 часот. Од 12:30 до 14:30Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со цел спроведување на вакцинацијата, што е предвидено да почне во текот на следната недела. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од компанијата Абот од Холандија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива Loading… На Клиниката за урологија, во раните утрински часови заврши втората од двете трансплантации на бубрег, откако во саботата доцна во ноќта семејството на младо момче со мозочна смрт даде согласност за донирањеПрочитај повеќе