Михаил Мизинцев

Сподели со своите пријатели

Се повеќе има извештаи дека Михаил Мизинцев, рускиот генерал-полковник познат како „крвникот на Мариупол“, е разрешен од функцијата заменик-министер за одбрана за логистика и снабдување, јавува Ројтерс. Loading… Агенцијата ги цитира рускиот воен блогер Александар Сладков и порталот РБЦ, кој објави дека Мизинцев, кој командуваше со крвавата опсада на градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија бара на цивилите да им биде дозволено да ја напуштат фабриката Азовстал во Мариупол доколку ги има, изјави денеска шефот на рускиот центар за национална одбранбена контрола, генерал-полковник Михаил Мизинцев, кој смета дека ова е уште еден „информативен спин“ на украинските власти. Loading… Тој потсети дека во изминатите 24Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија испрати ново барање до украинските војници кои се наоѓаат во фабриката за челик Азовстал во Мариупол да се предадат денеска до 15 часот за да си ги спасат животите, изјави генерал полковник Михаил Мизинцев. Loading…   Јапонија испраќа заштитна опрема од хемиско оружје во Украина   „Русија имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија повторно ќе го отвори хуманитарниот коридор за спасување странци и цивили од Мариупол во понеделник во 6 часот наутро, изјави денеска началникот на рускиот национален контролен центар, генерал полковник Михаил Мизинцев, пренесе РИА Новости. Loading… Покрај тоа, наведе тој, Русија е подготвена да обезбеди движење на бродовите вклучени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со години, генерал-полковник Михаил Мизинцев беше непозната личност во големото воено раководство на Русија. Меѓутоа, во текот на минатата недела тој стана добро познат под прекарот „касапот од Мариупол“, како што го нарекуваат западните медиуми. Loading… Украинските власти и активисти го обвинија Мизинцев за организирање на опсадата на пристанишниот градПрочитај повеќе