Мете Фредериксен

Сподели со своите пријатели

Во четвртокот Данска објави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 247,4 милиони американски долари и ги повика сојузниците итно да ги зголемат донациите за земјата за да и помогнат во војната против Русија. Loading… Вкупната помош на Данска за Украина од почетокот на руската инвазија пред двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данската премиерка Мете Фредериксен, чија партија тесно победи на општите избори, поднесе оставка денеска и ќе почне да ги истражува можностите за нова политичка коалиција, соопштија нејзините соработници, пренесе Ројтерс. Loading… Се очекува овие разговори да бидат долги бидејќи нејзините политички соработници и противници изразија скептицизам кон ваквата коалиција, порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократите предводени од актуелната данска премиерка Мете Фредериксен освоија најмногу гласови на парламентарните избори одржани во таа земја. Loading… Така, Фредериксен го доби мандатот да формира нова влада, и покрај критиките за централизацијата на моќта и контроверзната политика што ја водеше за време на пандемијата на коронавирус, пренесува Ројтерс. „БлагодарамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократите предводени од премиерката Мете Фредериксен повторно ќе бидат најсилната политичка сила во Данска, покажуваат првите излезни анкети по парламентарните избори. Loading… Иако социјалдемократите освоија најмногу гласови, излезните анкети на ДР и ТВ2 вечерва покажаа јасно мнозинство, што значи дека е неизвесно дали Фредериксен ќе може да продолжи да владее.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данците излегуваат на гласање во вторник, каде премиерката Мете Фредериксен се надева дека гласачите ќе и дадат заслуга за нејзиното справување со пандемијата и довербата во нејзиното раководство за надминување на зголемената инфлација и геополитичката неизвесност. Loading… Избирачките места се отвораат во 8 часот, а се затвораат во 20 часот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како во епизодата од политичката драма Борген, данската премиерка Мете Фредериксен ќе се бори да остане на власт во вторник на парламентарните избори кои на крајот би можеле да му користат на аутсајдер. Loading… Во политичката арена поделена меѓу 14 партии, анкетите покажуваат дека ниту еден од двата главни блокаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите што предизвикаа истекување на гасоводот „Северен тек“, изјави во средата високиот претставник на Унијата за надворешна политика Жозеп Борел. Loading… Надвор од работа поради војната во Украина, гасоводите Северен тек 1 и 2 што ги поврзуваат Русија и ГерманијаПрочитај повеќе