Марк Зукерберг

Сподели со своите пријатели

Под автопатот што се движи околу североисточната страна на хавајскиот остров Кауаи, во мирна земјоделска област помеѓу туристичките центри Капаа и Ханалеи, во тек е огромен, таен градежен проект. Loading… Висок ѕид го блокира погледот од блискиот пат, каде што автомобилите забавуваат за да се обидат да видат што имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг ги продаде акциите на Мета за прв пат по две години, по импресивното зголемување на вредноста на акциите на компанијата за дури 172 отсто од 2021 година. Loading… Довербата во ко-основачот на Мета и организациите посветени на неговите филантропски и стратешки интереси беше одговорна за продажбата на акцииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Технолошкиот милијардер Илон Маск (51), кој бара важно историско место за борба против друг технолошки богаташ Марк Цукерберг (39), се обратил за помош кај италијанска премиерка Џорџ Мелони. Loading… Маск на својата платформа Х (поранешен Твитер) објави дека разговарал со Мелони и нејзиниот министер за култура Џенаро Санџулијано. „Тие сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск, сопственикот на платформата X, порано позната како Твитер, најави дека во живо на својата социјална мрежа ќе ја пренесува својата тепачка во кафез со извршниот директор на Мета, Марк Закерберг. Loading… „Борбата ќе се емитува во живо на X. Сите приходи ќе бидат наменети за добротворни цели заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на Твитер, Илон Маск, денеска започна кавга со шефот на Фејсбук, Марк Цукерберг, исмевајќи ја неговата компанија Мета, која се обидува да лансира платформа за „микро-блогирање“ за да му се спротивстави на Твитер. Loading… „Сигурен сум дека Земјата едвај чека да биде само под палецот на Цукерберг без другиПрочитај повеќе

Facebook wall decor

Сподели со своите пријатели

По речиси една година откако Марк Цукерберг ги објави плановите да се пробие во светот на дигиталните токени, без големо изненадување оваа приказна е при крај. Loading… Мета ја прекинува својата поддршка за NFT на Фејсбук и Инстаграм, помалку од една година откако го објави својот упад во областа наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Втората половина од минатата година беше одбележана со отпуштања во бројни технолошки компании. Loading… По масовните вработувања за време на пандемијата, ситуацијата за кратко време се промени и наместо да отворат голем број работни места, компаниите почнаа да ги затвораат тие работни места. Во некои случаи, како што објасни извршниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета објави втор квартал по ред на пад на приходите оваа недела. Loading… Компанијата се бореше да излезе на врвот откако инвестираше 70 милијарди долари во Metaverse, нејзиниот извонреден виртуелен свет кој е исмеан затоа што не привлекува корисници, пишува Daily Mail. Компанијата исто така е погодена од падот наПрочитај повеќе