Каде ќе се борат Илон Маск и Марк Цукерберг?

Сподели со своите пријатели

Технолошкиот милијардер Илон Маск (51), кој бара важно историско место за борба против друг технолошки богаташ Марк Цукерберг (39), се обратил за помош кај италијанска премиерка Џорџ Мелони.

Loading...

Маск на својата платформа Х (поранешен Твитер) објави дека разговарал со Мелони и нејзиниот министер за култура Џенаро Санџулијано.

„Тие се договорија за епска локација“, рече Маск без да ја прецизира точната локација.

Оние кои шпекулираат дека двајцата најбогати луѓе на светот ќе се квалификуваат како гладијатори во Колосеум, треба двапати да размислат.

„Тоа нема да се случи во Рим“, рече Сангуилијано, додавајќи:

„Размислуваме како да го организираме овој голем хуманитарен и историски настан имајќи ја предвид заштитата на локацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Се чини дека има и разлики во мислењата за тоа каде ќе одат парите. Италијанскиот министер за култура рече дека „огромни суми, милиони евра, ќе бидат донирани во две италијански детски болници“, а Маск најави дека „сите пари одат за воените ветерани“.

Сензацијата започна кога Маск на 20 јуни напиша дека е „подготвен за борба во кафез“ со Цукерберг, кој тренира џиу џицу.

Loading...

Еден ден подоцна, Цукерберг, кој на својата социјална мрежа Инстаграм објави фотографии од натпревари во кои победил, го замоли Маск само да му ја „испрати локацијата“.