Мали

Сподели со своите пријатели

Блиските руски сојузници Белорусија, Никарагва, Сирија, Северна Кореја, Еритреја и Мали на 23 февруари гласаа против необврзувачката резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) со која се повикува Москва да ги прекине непријателствата во Украина и да ги повлече своите сили. Loading… Овој документ го поддржаа 141 земја, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Привремената влада на Мали во неделата објави дека шефот на одделот за човекови права на мировната мисија на ОН има 48 часа да ја напушти земјата бидејќи е прогласен за персона нон грата. Loading… Во соопштението за печатот се наведува дека одлуката за протерување на Гијом Нгеф-Атондоко Андали е поврзанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бунтовниците убија 17 војници во Мали и четворица цивили за време на напад во близина на градот Теситон, соопшти армијата. Loading… Уште девет војници се водат како исчезнати, а неколку возила и опрема се уништени за време на нападот во неделата, се вели во соопштението на армијата во понеделникот, истакнувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали знаете дека постојат одредени точки на планетата кде температурите можат да достигнат и до 70 степени целизусови? Ова е приказната за 10. најтопли места во светот. Долина на смртта, Калифорнија Долината на смртта е позната по субтропкста клима, летата се многу топли и долги, а зимите кратки. Во овааПрочитај повеќе