Мајкрософт

Сподели со своите пријатели

Мајкрософт воведе нова технологија за вештачка интелигенција наречена VASA-1, која може да сними фотографија и аудио клип и да ги комбинира за да генерира реални видеа. Loading… Тие ја претставија новата технологија со видео на кое Мона Лиза рапува на песната Папараци, но ова не е хит на Лејди Гага,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на последната деценија, теориите на заговор поттикнати од социјалните мрежи за жал се шират со неверојатна брзина и стануваат „полуди“ како што одминува времето. Loading… За ова неодамна проговори поранешниот директор на Мајкрософт, Бил Гејтс, чие име често се поврзува со нив. Тој се осврна на некои одПрочитај повеќе

car parked in front of building

Сподели со своите пријатели

Оваа недела Мајкрософт треба да отпушти 1.900 вработени во две компании во индустријата за игри. Loading… Овој нов бран отпуштања е само продолжение на минатогодишниот тренд во технолошката компанија, објави Ројтерс. Гореспоменатите кратења на работни места претставуваат околу осум проценти од гејмерската индустрија на Мајкрософт и главно ќе се одвиваатПрочитај повеќе

macbook pro on brown wooden table

Сподели со своите пријатели

Планот на Мајкрософт да ја прекине поддршката за Windows 10 може да резултира со отфрлање на околу 240 милиони персонални компјутери, кои би можеле да завршат во ѓубре, објави истражувачката и аналитичка компанија Canalys Research. Loading… Електронскиот отпад создаден од тие компјутери би можел да тежи околу 480 илјади тони.Прочитај повеќе

UNK UNK UNK UNK building

Сподели со своите пријатели

Откако Сем Алтман се врати како извршен директор на OpenAI, компанијата објави – во пресрет на првата годишнина од ChatGPT – дека сега ќе го вклучи Мајкрософт како набљудувач без право на глас во својот одбор. Loading… Останува прашањето зошто најголемиот инвеститор на компанијата воопшто не бил во нејзиниот одбор,Прочитај повеќе

black and white laptop computer

Сподели со своите пријатели

Апликацијата за уредување текст, со функционалност на половина пат помеѓу Notepad и Word, ќе исчезне од Windows 10 и 11 по 28 години, со следното големо ажурирање. Loading… Microsoft WordPad е еден од првите комерцијално прифатени текстуални уредувачи, вклучен во Windows од верзијата 95. Сè уште доаѓа во комплет соПрочитај повеќе

a couple of people standing next to each other

Сподели со своите пријатели

Европските власти истражуваат дали практиката на Мајкрософт да го комбинира својот софтвер Тимс со Office 365 е антиконкурентна, соопшти Европската комисија. Loading… Истрагата на ЕУ уследи по формална жалба на ривалот на Мајкрософт, Slack во сопственост на Salesforce, во 2020 година, во кој се тврди дека Мајкрософт незаконски ја заобиколилПрочитај повеќе

car parked in front of building

Сподели со своите пријатели

Се очекува вештачката интелигенција еден ден да им донесе големи профити на технолошките гиганти како Microsoft и Alphabet. Loading… Но, за тоа да се случи, потребни се големи инвестиции. Мајкрософт рече дека трошоците вртоглаво пораснале поради изградбата на нови центри за податоци за поддршка на вештачката интелигенција и дека капиталнитеПрочитај повеќе

a store front with a logo on it

Сподели со своите пријатели

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести. Loading… Мајкрософт објави дека поддршката за апликацијата ќе заврши некаде пред крајот на 2023 година. Крајот на апликацијата Windows Cortana беше откриен преку белешка за поддршка на веб-страницата на Microsoft. Страницата не понудиПрочитај повеќе

car parked in front of building

Сподели со своите пријатели

Мајкрософт и две партнерски организации добија одобрение од судот да започнат истрага за инфраструктура поврзана со масовната злоупотреба на Cobalt Strike, легитимна алатка за тестирање што хакерите ја користеле многу пати за да извршат напади. Loading… Единицата за дигитални криминали на Мајкрософт (DCU), заедно со непрофитниот центар за размена иПрочитај повеќе