ЛГБТ

Сподели со своите пријатели

„Хетеросексуалците ја создаваат иднината затоа што создаваат бебиња. Европа изумира поради прекумерниот број на ЛГБТК+ луѓе. Необично е тоа што се случува со белата раса“, рече словачката министерка за култура Мартина Шимковичова. Loading… Словачката министерка за култура Мартина Шимковичова во неодамнешното интервју за словачките медиуми изјави дека смета дека ЛГБТК+Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави отпочнување на процес на помилување на воените ветерани осудени за хомосексуални односи, кои биле незаконски во американската војска се додека таа одредба не беше укината на крајот на 2013 година. Loading… Како што јави Ројтерс, администрацијата на Бајден проценува дека оваа мерка може даПрочитај повеќе

multicolored striped flaglet

Сподели со своите пријатели

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за законот за легализација на истополовите бракови. Loading… На ова се спротивставува грчката црква, но поддршка на законот најавија владејачката Нова демократија, главните опозициски партии Сириза и ПАСОК, Курс слободно, како и Новата левица, објави „Катимерини“. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека мнозинството Грци јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во интервјуто објавено денеска рече дека е уверен дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе разберат, освен за Африканците, кои се „посебен случај“, бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка“. Loading… Благословот беше дозволен минатиот месец воПрочитај повеќе

Photo of People Drinking Wine

Сподели со своите пријатели

Истополовите парови во Естонија можат да се венчаат од Нова година, а таа е првата земја создадена на територијата на СССР која ги легализираше хомосексуалните бракови. Loading… Естонскиот парламент гласаше за легализирање на истополовите бракови во јуни со 55 пратеници кои гласаа за, додека 34 пратеници гласаа против законот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско им дозволи на свештениците да ги благословуваат истополовите бракови, што е значаен чекор напред за ЛГБТ луѓето во Римокатоличката црква. Loading… Водачот на Римокатоличката црква рече дека на свештениците треба да им се дозволи да благословуваат истополови и „невообичаени“ парови под одредени околности. Сепак, Ватикан додаде дека овиеПрочитај повеќе

people holding flags during daytime

Сподели со своите пријатели

Рускиот Врховен суд пресуди дека ЛГБТ движењето е „екстремистичко“, а потегот, според предупредувањата на организациите за човекови права, ќе ѝ овозможи на Русија да изврши уште поголем притисок врз хомосексуалците и трансродовите лица. Loading… На 17 ноември руското Министерство за правда побара од Врховниот суд на земјата да прогласи, какоПрочитај повеќе

2 women in red and white floral dress

Сподели со своите пријатели

Властите во непалската западна област Лумјунг во средата официјално го регистрираа бракот на Маја Гурунг (35) и Сурендра Пандеј (27). Loading… Регистрацијата на првиот таков брак се случи пет месеци откако Врховниот суд издаде привремена наредба со која им се дозволува на истополовите парови да ги регистрираат своите бракови. ТајванПрочитај повеќе

White and Multicolored Love Is Love Banner

Сподели со своите пријатели

Во Австрија сите лица кои биле кривично гонети или осудени поради својата хомосексуалност ќе бидат рехабилитирани и ќе добијат паричен надомест за што се издвоени вкупно 33 милиони евра, соопшти денеска австриската министерка за правда Алма Задиќ. Loading… Таа изјавила дека за секоја укината пресуда ќе се плаќа по 3.000Прочитај повеќе

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Апелацискиот суд во Хонг Конг денеска пресуди во корист на животното партнерство на истополовите парови, но не им даде право на брак. Loading… Апелациониот суд оцени дека владата ја прекршува „својата обврска законски да ги признава истополовите парови“, се наведува во образложението на одлуката. Судот, сепак, едногласно го отфрли повикотПрочитај повеќе