Куманово Спорт

Сподели со своите пријатели

Кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ ќе биде домаќин и организатор на мал турнир во спорт, Loading… Станува збор за иницијатива на Ученичкиот парламент на училиштето на чело со Луна Димитриевска и Михаела Димковска кои овој настан го организираат во соработка со наставникот Горан Томовски. Како што се вели во повикот, целтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово вчера извојуваа голема и значајна победа откако на домашен терен го совладаа составот на Шкупи со резултат 63:57. Loading… По израмнети први десет миути на паркетот, Шкупи прикажа подобра игра во втората четвртина и на полувреме замина со 28:34. Кумановки се разбудија во второто полувреме. Со триПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еуро Никел 2005 имаше одлично отворање на гостувањето во Куманово. Рано се стекнаа гостире со висока предност, но им дозволија на домашните кошаркари да стигнат негатива од 15.поени. Но не и да победат. Кавадарчани имаа одличен финиш во кој ја вратија предноста и ги земаа двата бода од ова гостување.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово и Еуро Никел од Кавадарци утре со почеток од 19 часот ќе ги одмерат силите во спортската сала на СОУ „Перо Наков“. Loading… Станува збор за натпревар од 13то коло од Првата машка кошаркарска лига во која кумановци на минатата средба впишаа победа по подолга низа порази.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово утре го играат 12.то коло од домашниот шампионат, а за противник го имаат составот на Шкупи. Loading… Мечот ќе се одигра со почеток во 16 часот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“. Шкупи влегува како апсолутен фаворит во утрешниот меч со оглед дека го држи иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово 2009 направија комплетен пресврт на гостувањето во Чаир, во второто полувреме надокнадија двоцифрена негатива, ја претворија во особено важен триумф. Loading… Екипата од Куманово имаше подобар почеток, во кој реализираа високо водство од (13:2). Но само до моментите од играта во кој се „вклучи“ тандемот на чаирчаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никола Бечејац е нов ракометар во составот на Машкиот ракометен клуб Куманово, а денеска стави потпис на својот договор. Loading… Дваесет и шестгодишниот Бечејац че биде добредојдено засилување за тимот кој очекува да го подобри својот резултат во пресрет на вториот дел од натпреварувачката сезона. Бечејац потекнува од Нови СадПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Мирковски од денеска не е тренер на Кошаркарскиот клуб Куманово, дознава Кумановски Муабети. Loading… Мирковски си поднел оставка од морални причини по низата неуспеси на клубот во текот на првиот дел од сезоната. Информацијата за Кумановски Муабети ја потврдија и од Управата на КК Куманово, од каде велат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат последниот натпревар оваа календарска година, а за противник на гостински терен ќе го имаат составот на Пелистер. Loading… Поранешниот шампион на Македонија предводен од Драгана Ристова бележи одлична игра сезонава и со десет победи од 13 одиграни натревари е на третото место во табелата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Карате клубот Ронин Доџо од Куманово викендов учествуваше на „Топ Тен“ турнирот во Белград каде успеа да освои 10 медали. Loading… Од престижниот WKF карате турнир, кумановскиот клуб се врати со едно злато, два сребрени и седум бронзени медали.     Ахил Спасовски Јакуповски, Филип Христовски и Лауно Петковски освоијаПрочитај повеќе