Коронавирус

Пандемија на коронавирус или ковид-19 (COVID-19) од 2019 година која избувна во Вухан, Кина и се карактеризира со инфекција на респираторниот тракт и пневмонија.

Епидемијата беше прогласена на почетокот на декември во градот Вухан во централна Кина. Оваа болест е предизвикана од вирус од семејството на корона вируси наречен САРС-КоВ-2, кој претставува второ ширење на заразна болест од оваа група вируси по епидемијата на САРС во 2002 и 2004 година.

Преносот од човек на човек на вирусот SARS-CoV-2 беше потврден од Светската здравствена организација (СЗО) на 23 јануари 2020 година, а прогласен за пандемија на 11 март.

Во продолжение сите вести од категоријата коронавирус.

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави доцна синоќа дека потпишал закон со кој се дозволува декласификација на документите за потеклото на пандемијата на корона вирусот што првпат се појави во Кина. Loading… „Треба да дојдеме до потеклото на пандемијата на коронавирусот за подобро да ги спречиме идните пандемии. Мојата администрација ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата анализа на генетскиот материјал собран од јануари до март 2020 година на пазар за морска храна во Вухан, Кина, откри животинска ДНК во примероци што веќе се знае дека се позитивни на САРС-КоВ-2, коронавирус што предизвикува Ковид-19. Loading… Претставници на Светската здравствена организација изјавија дека значителна количина од тааПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на САД денеска едногласно гласаше за декласификација на информациите од американските разузнавачки служби за потеклото на Ковид-19, во време кога се наближува третата годишнина од почетокот на пандемијата предизвикана од коронавирусот, пренесува АП. Loading… Одлуката беше изгласана со 419 спрема 0, што е конечно одобрување на законот предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новооткриените мејлови покажуваат дека водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи, во февруари 2020 година, нарачал научен труд за да ја побие теоријата дека коронавирусот протекол од лабораторија во Вухан, Кина. Loading… Осум недели подоцна, Фаучи застана до американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа и го наведе документотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според државните медиуми и Скај њуз, вчера е убиен научник кој помогнал да се создаде руската вакцина против Ковид-19. Loading… ТАСС објави дека научникот Андреј Ботиков (47) вчера бил задавен со појас во неговиот стан во северозападниот дел на Москва. Научникот работел за Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во кинескиот град Вуси тврдат дека уништиле една милијарда парчиња лични податоци собрани за време на пандемијата. Loading… Причината е што локалните власти постепено ги укинуваат своите системи за надзор и следење на коронавирусот, откако се откажаа од контроверзната политика на нулта пандемија, јавува Си-Ен-Ен. Градот Вуси, производствен центарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на денешната конференција рече дека Кина „силно се спротивставува на сите обиди за политичка манипулација“ под превезот на потрага по потеклото на коронавирусот. Loading… „Бараме САД да ја почитуваат науката и фактите и да престанат да го политизираат прашањето за потеклотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ФБИ, Кристофер Вреј, изјави за Фокс њуз дека е донесен заклучок дека пандемијата на коронавирусот најверојатно настанала како резултат на инцидент во кинеска лабораторија во Вухан. Loading… Кристофер Вреј ја обвини кинеската влада дека „прави се за да ги спречи и попречи“ напорите на САД и другите земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хонг Конг ќе го прекине барањето за носење маски во борбата против коронавирусот, рече главниот извршен директор на регионот Џон Ли во обид да привлече посетители и бизниси и да го врати нормалниот живот повеќе од три години откако беа наметнати строги правила. Loading… Укинувањето на барањето за маски воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеските здравствени власти објавија дека епидемијата на коронавирус во земјата е во голема мера завршена, но не целосно, бидејќи од 8 јануари се откриени седум увезени случаи на високо преносливата варијанта XBB.1.5. Loading… Официјалните лица рекоа дека големата одлучувачка победа на Кина над короната поставила пример за населените нации воПрочитај повеќе