колера

Сподели со своите пријатели

Во Малави, повеќе од 1.000 луѓе починале од почетокот на епидемијата на колера што започна во март 2022 година, според тамошното Министерство за здравство, кое се жали на недостаток на вакцини. Loading… Бројот на смртни случаи од колера денеска надмина 1.000, се вели во соопштението и се додава дека тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од епидемијата на колера починаа 292 лица, а во градот Блантаер во Малави се заразени 9.447, соопшти денеска министерката за здравство на таа земја Кумбизе Чипонда. Loading… Стапката на смртност на тој начин се зголеми на 3,1 отсто, во споредба со априлските два отсто, пренесува Ројтерс. Повеќето од смртните случаиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Светската здравствена организација, од средината на октомври во Либан се пријавени околу 1.400 случаи на колера, а првата серија вакцини пристигнала од Франција. Loading… Првиот случај на колера во Либан од 1993 година беше забележан во октомври во северниот град Бебнин, а според СЗО, бројот на заболени оттогаш сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изминатата година е забележан пораст на случаите на колера, поради климатските промени, сиромаштијата и конфликтите. Loading… Природните катастрофи поврзани со климатските промени, како што се дождот, сушата и ураганите, доведуваат до проблеми во пристапот до чиста вода, што се смета за главна причина за зголемување на случаите на колера. СиромаштијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сириското Министерство за надворешни работи потврди дека 41 лице починало од колера, а дека 757 лица се разболеле од регистрирањето на првиот случај на почетокот на септември. Loading… Министерството додаде дека најмногу случаи има во Алепо (477), додека осум случаи се регистрирани во главниот град Дамаск, пренесе ТАС С. ХуманитарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сирија соопшти дека 29 луѓе умреле од колера во, како што Обединетите нации го нарекоа најлошата епидемија во земјата разурната од војна во последните години. Loading… Тестирањето за брза проценка потврди 338 случаи откако за првпат беше пријавено избувнувањето минатиот месец, соопшти сириското Министерство за здравство, а повеќето смртни случаиПрочитај повеќе