климатски промени

Сподели со своите пријатели

Остатоци од авионот се појавија на глечерот Алеч, во југозападниот дел на кантонот Валис, во близина на врвовите Јунгфрау и Монч. Loading… Полицијата појасни дека остатоците биле пронајдени во четвртокот. – Истрагата утврди дека станува збор за делови од „пајпер чироки“, со регистрација HB-OYL, кој паднал на таа локација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатите 50 години, катастрофи предизвикани од екстремни временски настани се случуваат во просек секој ден, убивајќи во просек 115 луѓе дневно и предизвикувајќи штета од 202 милиони долари. Loading… Климатските промени се чувствуваат насекаде низ светот. Потоплите зими, посувите и потоплите лета, екстремните временски настани како штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците во вторник објавиле дека забележале најниска температура на Земјата некогаш измерена, јавува Анадолу агенцијата. Користејќи сателитски податоци, истражувачите откриле дека во низата на долината во ледениот појас на источниот дел од Антарктикот достигната е температура од минус 98 степени целзиусови. Русите откриле дека Антарктикот не е она што ниПрочитај повеќе