КФОР

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека силно ги осудува неодамнешните напади врз војниците на КФОР на северот на Косово, во кои беа ранети речиси 40 мировници и додаде дека Приштина и Белград мора да преземат конкретни чекори за деескалација на ситуацијата. Loading… „Ваквите напади се неприфатливи и мораПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Летонија денеска на Твитер објави дека е пукано врз латвиски војници како дел од КФОР на северот на Косово. Loading… „Во неделата, на 25 декември, летонските мировници беа застрелани додека патролираа во Косово. Во инцидентот нема жртви. Косовската полиција и НАТО-КФОР започнаа истрага“, се вели воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската влада одлучи да го продолжи мандатот на своите војници како дел од КФОР на Косово за уште три години. Loading… Владата остави можност за време на мандатот да го зголеми бројот на војници за најмногу 30 дополнителни војници, за да може армијата да одговори на дополнителните предизвици на КФОР.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војниците на КФОР на Украина се подготвени да се вратат дома по наредбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за итно повлекување на сите припадници на вооружените сили на земјата од мировните мисии ширум светот, објави Балканската безбедносна мрежа (ББМ). Loading… Зеленски издаде наредба за враќање на украинските мировници на 7-миПрочитај повеќе