Катерина Сакеларопулу

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во посета на Грција, каде ќе се сретне со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката Катерина Сакеларопулу. Loading… Како што се наведува, целта на посетата е подобрување на заладените односи меѓу овие две членки на НАТО алијансата, како и подобрување на односите на АнкараПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу изјави дека Атина има „водечка улога“ во рамките на Европската унија во поддршката на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членство во ЕУ. Loading… „Како деветта најстара членка на денешната Унија, Грција игра водечка улога во поддршката на пристапните преговори со Западен Балкан, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу денеска побара истрага за прислушувањето на политички лидер од страна на Грчката разузнавачка служба (ЕИП). Loading… Минатата недела, среде загриженоста во ЕУ за употреба на шпионски софтвер, изби скандал и предизвика тревога во Грција, а опозициските партии аферата со прислушувањето ја нарекоа „личен Вотергејт на премиеротПрочитај повеќе