Ердоган во посета на Грција: Ќе се сретне со Мицотакис и Сакеларопулу

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во посета на Грција, каде ќе се сретне со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката Катерина Сакеларопулу.

Loading...

Како што се наведува, целта на посетата е подобрување на заладените односи меѓу овие две членки на НАТО алијансата, како и подобрување на односите на Анкара со нејзините западни сојузници.

Ова ќе биде трета средба на лидерите од јули наваму, на која се очекува да се разговара за економијата, здравството, образованието, земјоделството, миграцијата и туризмот.

Претседателот Сакеларопулу му рече на Ердоган дека Грција и Турција треба „да работат заедно за да го зачуваат мирот и добрососедските односи за доброто на нашиот народ“.

За туризмот, Грција доби одобрение од Европската унија за уште еднаш да им дозволи на турските државјани да аплицираат за седумдневна туристичка виза на 10 острови во близина на турскиот брег, што се подразбира дека ќе биде објавено по посетата како гест на добра волја.

Грција ќе ги помогне и аспирациите на Анкара да го олесни влезот на турските граѓани во Европската унија.

„Нема проблем што не можеме да го решиме преку дијалог под услов на взаемна добра волја“, изјави Ердоган за грчкиот весник „Катимерини“.

И покрај изразите на добра волја, се очекува мал напредок за долгогодишните прашања меѓу двете земји, особено поморската граница и ресурсите во Егејското Море и источниот Медитеран, како и етнички поделениот Кипар.

Loading...