Каталонија

Сподели со своите пријатели

Каталонија ќе иницира нов договор со шпанската влада за одржување правно обврзувачки референдум за потенцијалната независност на регионот што би го признале и Шпанија и меѓународната заедница, изјави денеска каталонскиот лидер Пере Арагонес. Loading… Шпанската влада го отфрли предлогот, објави Ројтерс. Шефот на каталонската влада во регионалниот парламент изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 150.000 каталонски сепаратисти се собраа во Барселона на најголемиот каталонски празник – Националниот ден на Каталонија. Loading… Каталонското национално собрание (ANC), граѓанската група која го организираше маршот, остро се противи на разговорите на каталонската влада со централната влада на Шпанија во Мадрид. Оваа влијателна организација наведува дека ја изгубилаПрочитај повеќе