Јун Сук-Јул

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот премиер Хан Дук-Со и сите советници на актуелниот претходник Јун Сук-Јул, освен оние задолжени за безбедносни прашања, денеска поднесоа оставки по тешкиот пораз на владејачката партија на парламентарните избори. Loading… Веднаш не беше кажано дали претседателот ги прифатил нивните оставки. Резултатите од изборите значат дека либералните опозициски сили ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јул денеска остро ја критикуваше репресивната политика на Северна Кореја и вети дека ќе постигне слободна и обединета Кореја, само неколку недели откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја отфрли идејата за мирно обединување на двете земји и се закани со воена окупација на југот во случајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол денеска им се извини на граѓаните за трагичната несреќа за време на Ноќта на вештерките во Сеул, во која загинаа 156 лица и вети дека ќе ги повика на одговорност сите функционери кои се прогласени за виновни, пренесува Ројтерс. Loading… – Жал ми е и имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јул денеска изјави дека не се точни информациите во медиумите дека се нарушени односите на Сеул со САД, откако тој пцуеше за време на неговата посета на Њујорк минатата недела. Loading… Џун опцу откако накратко разговараше со американскиот претседател Џозеф Бајден во Њујорк во средата, каде штоПрочитај повеќе