Јошимаса Хајаши

Сподели со своите пријатели

Јапонија внимателно ги следи заедничките руско-кинески вежби кои во моментов се одржуваат во Јапонското Море, изјави денеска јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши. Loading… „Внимателно ги следиме тековните заеднички маневри на руската и кинеската армија од гледна точка на обезбедување на безбедноста на нашата земја“, нагласи јапонскиот министер заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД и Јапонија се договорија за одбранбен договор поради зголемената загриженост за Кина и тензиите околу Тајван и Северна Кореја, соопшти Вашингтон доцна синоќа. Loading… „Се согласуваме дека Кина го претставува најважниот стратешки предизвик за двете земји“, рече шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен по средбата во Вашингтон со неговиотПрочитај повеќе