Јордан

Сподели со своите пријатели

Јордан заплени еден тон таблети амфетамин шверцувани во паста од урма на границата со Ирак, што е една од најголемите такви заплени, објави денеска Би-би-си. Loading… Според извештаите, во два камиони-ладилници биле пронајдени вкупно шест милиони таблети од лекот познат како „каптагон“. Последната заплена е извршена на граничниот премин Ал-КарамахПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи и главниот нуклеарен преговарач во вторникот во Јордан се состанаа со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност и функционерот на ЕУ кој ги координира нуклеарните преговори со Иран, објави иранската официјална новинска агенција ИРНА. Loading… Иранскиот министер за надворешни работи ХосеинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца полицајци се убиени во рација во скривалиште во градот Маан на југот на Јордан, каде се криеле осомничените за претходното убиство на полицаец, соопшти денеска јорданската полиција. Loading… Полицијата соопшти дека еден од осомничените, осомничен милитант, е убиен, пренесува Ројтерс. Немирите во Маан и другите градови во јужен ЈорданПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на посетата на Јордан, оствари средба со Министерот за земјоделство, Кхалид Ал Ханифат со кого потпишаа Меморандум за разбирање помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Хашемитското Кралство Јордан за соработка во областа на земјоделството, што претставува прв меѓународен договорПрочитај повеќе