Јом Кипур

Сподели со своите пријатели

За време на најголемиот еврејски празник, Јом Кипур, беше извршен напад на синагога во Хановер. Loading… Според весникот „Хановеранише алгемејна“ (ХАЗ), за време на богослужбата синоќа околу 19 часот непознати лица фрлиле тврд предмет кон прозорецот на синагогата. Во моментот на нападот во синагогата имало од 150 до 200 луѓе.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија – Димитар Ковачевски по повод светиот еврејски празник – Јом Кипур упати честитка до граѓаните припадници на Еврејската заедница во која истакна: Loading… „На граѓаните од Еврејската заедница им посакувам спокојно и радосно празнувањето на светиот еврејски празник – Јом Кипур. Значењето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 5 октомври 2022 година (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур е неработен ден за припадниците на еврејската заедница во Република Северна Македонија. Loading… Истовремено, Министерството заПрочитај повеќе