Изарел

Сподели со своите пријатели

Весникот „Вашингтон пост“ денеска објави дека Израел и Хамас договориле „рамка“ за дел од договорот во врска со ослободувањето на заложниците и дека во тек се преговори за тоа како може да се спроведе. Loading… Во извештајот на кој се повикува споменатиот весник, се наведува дека ќе биде потребно времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш истакна дека заштитата на цивилите мора да биде најважна во конфликтот меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас, предупредувајќи дека Газа станува гробница за децата. Loading… „Мора да дејствуваме сега за да најдеме начин за излез од оваа брутална, ужасна, мачна ќорсокак на уништување“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство во Газа соопшти дека најмалку 493 Палестинци загинале, а 3.751 се ранети во израелските напади врз блокираниот палестински регион. Loading… Истовремено, палестинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека израелските сили ја „засилиле агресијата“ врз Газа со стотици напади. Во соопштението се наведува дека цел на израелските нападиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел синоќа ги нападна Појасот Газа и јужен Либан, гаѓајќи ги позициите на исламскиот екстремистички Хамас како одговор на десетици ракети истрелани на негова територија. Loading… Воздушните напади почнаа нешто по полноќ во Газа, а гранатирањето на Либан околу четири часот по локално време. Израелската војска потврди дека „погодила цели,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица се повредени во пукање во археолошкиот локалитет Град Давид во Ерусалим, Израел. Loading… Според полицијата, напаѓачот бил „неутрализиран“. Престрелката се случи помалку од 24 часа по терористичкиот напад на синагога во населбата Неве Јаков во Ерусалим, во кој загинаа седум лица.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските власти утрово го ослободија палестинскиот затвореник Карим Јунис по 40 години минати во затвор. Loading… Карим Јунис од градот Ар во северен Израел беше уапсен на 6 јануари 1983 година и осуден на доживотен затвор, кој подоцна беше заменет на 40 години. Тој беше обвинет дека бил член наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го изрази своето незадоволство и огорченост поради неутралноста на Израел кон војната во таа земја, но навести можна промена на ставот откако беше ветено снабдување со комуникациски системи. Loading… Во интервјуто емитувано синоќа за израелската истражувачка програма „Увда“, Зеленски рече дека не може да јаПрочитај повеќе