Хамас и Израел се договорија за „рамка“ за ослободување на заложниците

Сподели со своите пријатели

Весникот „Вашингтон пост“ денеска објави дека Израел и Хамас договориле „рамка“ за дел од договорот во врска со ослободувањето на заложниците и дека во тек се преговори за тоа како може да се спроведе.

Loading...

Во извештајот на кој се повикува споменатиот весник, се наведува дека ќе биде потребно време да се разгледаат сите детали од договорот.

„Поместувањето кон вториот фазубио беше „камен на сопнување“, во кој Хамас ќе ги ослободи машките војници кои беа држени како заложници, а двете страни ќе се согласат на траен прекин на непријателствата со целосно повлекување на израелските сили од Газа“, пишува за Вашингтон пост, колумнистот Дејвид Игнатиус, пренесува Тајмс оф Израел.

Според него, клучниот развој на настаните е што и Израел и Хамас „сигнализирале“ дека го прифаќаат планот за „привремено управување“ со енклавата, што би започнало со втората фаза од планот, според кој ниту Хамас ниту Израел „немаат главниот збор во Газа“.

Според извештајот, и Хамас и Израел се мотивирани да ги прекинат борбите, а Израел сака да ги подготви своите сили за можна конфронтација со Иран и неговите сојузници.

Во извештајот, исто така, се цитира неименуван американски официјален претставник дека Хамас е во „острашна ситуација“ и нема доволно муниција или резерви за да продолжи со борбите.