Иван Нечаев

Иван Владимирович Нечаев е заменик-командант на авијациската ескадрила на 368-от јуришен авијациски полк на 1-та гардиска мешана авијација дивизија на 4-та команда на воздушни сили и воздушна одбрана.

Нечаев е роден на 2 октомври 1980 година. Во 2008 година е одликуван со орденот Херој на Руската Федерација.

На 11 август 2008 година, Нечаев додека служел во 368-от авијациски полк, при извршување борбена мисија за уништување на колона грузиски трупи во регионот Цхинвал, за време на борбен пресврт за втор напад, Су-25СМ добил удар од MANPADS.

Ракетата сериозно ги оштетила двата мотори одеднаш. Млазниците биле срамнети со земја и исечени со шрапнели. За момент избувнал пожар кој веднаш бил срушен од млаз воздух.

И покрај големата штета на леталото, Нечаев донел одлука и се вратил во воздухопловната база.

Авионот на Иван Нечаев бил предаден на фабриката за поправка на авиони, но потоа деактивиран.

Во продолжение сите вести поврзнаи со Иван Нечаев.

Сподели со своите пријатели

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков во петокот изјави дека руското воено присуство во нуклеарната централа Запорожје гарантира дека „чернобилското сценарио“ нема да се повтори. Loading… Портпаролот на руското министерство Иван Нечаев во четвртокот рече дека предлогот на Обединетите нации за демилитаризација на областа околу таа електрана, најголемата воПрочитај повеќе