Хонг Конг

two brown monkeys

Сподели со своите пријатели

Среде метежот и вревата во Хонг Конг, се појави загрижувачки здравствен извештај. Loading… 37-годишен маж се бори за живот на интензивна нега откако се заразил со редок вирус познат како Herpesvirus simiae или вирус Б. Тоа е патоген кој најчесто го пренесуваат мајмуните макаки и ги демне луѓето на урбанитеПрочитај повеќе

aerial photography of city, body of water, and forest

Сподели со своите пријатели

Европската унија и Обединетите нации рекоа дека новиот закон за национална безбедност на Хонг Конг е длабоко загрижувачки и може да ги наруши основните слободи во градот под кинеска управа. Loading… „Аларматно е тоа што таков закон беше протуркан низ забрзана постапка и покрај сериозната загриженост за неусогласеноста на многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сенаторот од државата Вашингтон, Џеф Вилсон, беше уапсен во саботата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг и обвинет за поседување огнено оружје без дозвола, објави RTHK, дело казниво до 14 години затвор и парична казна од повеќе од 12.000 долари. Loading… Тој во понеделникот се појави на суд во ШаПрочитај повеќе

person walking on street and holding umbrella while raining with vehicle nearby

Сподели со своите пријатели

Хонг Конг денеска ги затвори училиштата откако властите објавија црвен аларм поради обилни врнежи и можни големи поплави, само неколку дена откако градот беше погоден од најсилниот дожд во последните 140 години. Loading… Градската метеоролошка агенција издаде „црвено“ предупредување, второ највисоко, пред 6 часот по локално време, и соопшти декаПрочитај повеќе

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Апелацискиот суд во Хонг Конг денеска пресуди во корист на животното партнерство на истополовите парови, но не им даде право на брак. Loading… Апелациониот суд оцени дека владата ја прекршува „својата обврска законски да ги признава истополовите парови“, се наведува во образложението на одлуката. Судот, сепак, едногласно го отфрли повикотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 130 луѓе се евакуирани синоќа од трговскиот дел во Хонг Конг откако избувна пожар во облакодер, соопшти полицијата, додавајќи дека нема жртви. Loading… Пожарникарите рано утринава го изгаснаа пожарот во облакодерот и околните згради, а од другата страна на пристаништето беа видливи пламени јазици, пренесе Ројтерс. Очевидци потврдиле заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хонг Конг ќе го прекине барањето за носење маски во борбата против коронавирусот, рече главниот извршен директор на регионот Џон Ли во обид да привлече посетители и бизниси и да го врати нормалниот живот повеќе од три години откако беа наметнати строги правила. Loading… Укинувањето на барањето за маски воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Телото на младата манекенка било пронајдено распарчено, а деловите биле оставени во фрижидер во изнајмена куќа во Хонг Конг. Loading… Аби Чои (28) беше манекенка во подем од Хонг Конг која ја красеше насловната страница на едно списание во Монако овој месец. Полицијата дошла до ужасно откритие во куќа воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ќе ја отвори својата граница со својата специјална административна единица Хонг Конг во недела, за прв пат по три години откако Пекинг одлучи да ги олесни строгите мерки против Ковид-19, кои во голема мера го забавија економскиот раст на земјата. Loading… Отворањето на границата значи бесплатно патување меѓу финансискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хонг Конг постепено ќе ја отвори границата со континентална Кина до средината на јануари, изјави денеска градскиот функционер Џон Ли, додавајќи дека целта на повторното отворање е да се врати во државата пред избувнувањето на пандемијата „Ковид-19“. Loading… Ограничувањата за патување преку границата меѓу Хонг Конг и Кина беа воведениПрочитај повеќе