Хаити

Сподели со своите пријатели

Судија од Хаити, задолжен за истрагата за атентатот на последниот претседател на таа карипска земја, Јовенел Мојс, во 2021 година, обвини околу педесет лица, меѓу кои и неговата вдовица и поранешниот премиер, според документот што протече во локалните медиуми. Loading… Според документот од 122 страници на судијата Валтер Весер Волтер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Кенија го отфрли планот на владата да испрати полицајци на Хаити за да водат мисија санкционирана од ОН, со што се сомнева во иднината на иницијативата насочена кон борба против насилството на бандите во оваа карипска земја. Loading… Една опозициска партија во октомври ја оспори одлуката на владатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско повика на ослободување на заложниците, меѓу кои и шест калуѓерки, кои во петокот беа киднапирани во автобус на Хаити, и рече дека се моли за социјална хармонија во земјата. Loading… Вооружени напаѓачи киднапираа автобус во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, во кој се превезуваа најмалку шест калуѓерки иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружена банда упадна во болница на Хаити и зеде како заложници стотици жени, деца и доенчиња, изјави директорот на болницата Хозе Улис. Loading… „Ние сме во голема неволја“, рече тој, пренесува АП. Засега не се познати деталите за инцидентот и не е јасно зошто напаѓачите ги зеле пациентите како заложници.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа дали да одобри распоредување на странски сили на Хаити и употреба на сила за да ѝ помогне на земјата во борбата против бандите кои во голема мера ја презедоа контролата врз главниот град Порт-о-Пренс. Loading… Дополнително, резолуцијата подготвена од САД, истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави одобрија дополнителни 65 милиони долари помош за полицијата на Хаити и апелираа до Советот за безбедност на Обединетите нации формално да го поддржи распоредувањето на мултинационална безбедносна мисија во оваа карипска држава за да помогне во борбата против насилството од бандите. Loading… Говорејќи на состанокот во ЊујоркПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американска медицинска сестра и нејзиното дете биле киднапирани на Хаити, според христијанската хуманитарна организација за која таа работи, Ел Рои Хаити. Loading… Аликс Дорсенвил, сопругата на режисерот на Ел Рои Хаити, Сандро Дорсеинвил, и нивното дете наводно биле киднапирани во четвртокот наутро. Организацијата вели дека Дорсенвил била киднапирана од работаПрочитај повеќе

U.S. flag pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Стејт департментот им нареди на владиниот персонал и нивните семејства да го напуштат Хаити што е можно поскоро поради криминалот и граѓанските немири во земјата. Loading… Стејт департментот исто така ги повика оние граѓани на САД кои не работат за владата да го напуштат Хаити што е можно поскоро, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската програма за храна (WFP) нема да може да нахрани 100.000 Хаиќани кои имаат потреба овој месец, бидејќи агенцијата на Обединетите нации нема доволно средства за да ги задоволи растечките хуманитарни потреби во оваа карипска земја. Loading… WFP објави дека Хаиќаните, кои се борат со тешка неухранетост, ќе мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на Хаити соопштија дека бројот на жртвите од огромните поплави и лизгањата на кал што ја погодија островската држава во текот на викендот се искачи на 42, а 11 лица сѐ уште се водат како исчезнати, пренесува UPI. Loading… Агенцијата за цивилна заштита на земјата во понеделникот објави ажуриранаПрочитај повеќе