Гватемала

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 жители се евакуирани вчера во Гватемала по ерупцијата на вулканот Фуего, кој се наоѓа во близина на главниот град и е најактивниот вулкан во цела Централна Америка, соопштија властите. Loading… Ерупцијата почна вчераутро и донесе големи облаци помешани со гас, водена пареа и отпад од многу високаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен во среда патува за САД, а главна цел на нејзиното патување ќе бидат Гватемала и Белизе, со кои сака да ги зајакне билатералните врски бидејќи минатата недела Тајпеј загуби еден од ретките сојузници што се свртеа кон соработка со Пекинг. Loading… – Надворешниот притисок нема даПрочитај повеќе