Гватемала

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6 степени го погоди јужниот дел на Гватемала, соопштија локалните власти, додавајќи дека нема извештаи за жртви. Loading… Земјотресот е регистриран во петокот во 23:52 часот по локално време, со епицентар во Тихиот Океан, соопшти Институтот за сеизмологија на Гватемала. Земјотресот бил на длабочина од 48Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот дипломат и син на поранешен претседател, Бернардо Аревало беше избран на изборите за нов претседател на Гватемала. Loading… Според резултатите врз основа на околу 94 отсто од преброените гласови, тој освоил 59 отсто. Аревало успеа во тоа благодарение на антикорупциската претседателска кампања, при што истакна дека „ќе се справиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексиканските власти соопштија дека пронашле 491 мигрант, главно од Гватемала, на имот во централната мексиканска држава Пуебла. Loading… Повеќе од половина од 485-те државјани на Гватемала се малолетни, а огромното мнозинство патуваат со други членови на семејството, соопшти мексиканската агенција за имиграција ИНМ. Агенцијата навела дека во таа група мигрантиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 жители се евакуирани вчера во Гватемала по ерупцијата на вулканот Фуего, кој се наоѓа во близина на главниот град и е најактивниот вулкан во цела Централна Америка, соопштија властите. Loading… Ерупцијата почна вчераутро и донесе големи облаци помешани со гас, водена пареа и отпад од многу високаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен во среда патува за САД, а главна цел на нејзиното патување ќе бидат Гватемала и Белизе, со кои сака да ги зајакне билатералните врски бидејќи минатата недела Тајпеј загуби еден од ретките сојузници што се свртеа кон соработка со Пекинг. Loading… – Надворешниот притисок нема даПрочитај повеќе