Гитанас Наузеда

Сподели со своите пријатели

Литванскиот претседател побара да се зајакне источното крило на алијансата по краткиот вооружен бунт на приватната воена компанија „Вагнер“ против Москва, акт што му се закануваше на повеќе од две децении од владеењето на рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделник во Вилнус ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Литванскиот претседател Гитанас Наузеда изјави денеска дека НАТО треба брзо да распореди повеќе системи за противвоздушна одбрана на полско-украинската граница и на остатокот од источното крило на Алијансата. Loading… „Литванија активно ќе го поддржи распоредувањето на (НАТО) противвоздушна одбрана долж полско-украинската граница“, изјави Науседа за новинарите, додавајќи дека тоа важиПрочитај повеќе