Гиљермо Ласо

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Еквадор, Гиљермо Ласо денеска прогласи вонредна состојба во земјата по убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио. Loading… Вонредната состојба ќе трае 60 дена, а вооружените сили ќе бидат мобилизирани низ целата земја, објави весникот „Ел Универзо“. Ласо потпиша и декрет за прогласување на тридневна национална жалост. Изборите закажаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Еквадор Гиљермо Ласо прогласи вонредна состојба и ноќен полициски час во три крајбрежни провинции, поради бранот насилства во кои загинаа најмалку осум лица за време на викендот. Loading… Ласо прогласи вонредна состојба во провинциите Манаби и Лос Риос и во градот Дуран, во близина на Гвајакил, откако воПрочитај повеќе