Герхард Карнер

Сподели со своите пријатели

Австрија планира да ги продолжи контролите на границата со Словенија и Хрватска од 11 мај, изјави денеска австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер. Loading… Во текот на следниот месец истекува шестмесечната суспензија на безвизниот режим меѓу трите земји-членки на ЕУ. – Во наредните денови ќе ја известиме Европската комисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер (Австриската народна партија, ÖVP) во понеделникот го повтори својот скептицизам во однос на проширувањето на Шенген зоната. Loading… „Ситуацијата на границата, која е неподнослива за локалното население, покажува дека Шенген во принцип не функционира и затоа проширувањето на оваа област е беспредметно“, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија од полноќ воведува контрола на граничните премини кон Словачка, објави австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер во изјава за радио „Ое1“. Loading… Одлуката за воведување контрола е донесена откако Чешка поради зголемениот број на мигранти од денеска воведе контрола на граничните премини кон Словачка, беше објаснето во Виена.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер е загрижен поради значителното зголемување на барателите на азил, поради што е повторно активирано граничното управување во Спилберг. Loading… Од јануари до крајот на август во Австрија биле примени околу 58.000 барања за азил. Во однос на минатата година ова е драматично зголемување,Прочитај повеќе