Гари Каспаров

Сподели со своите пријатели

Русија го додаде шаховскиот велемајстор и политички активист Гари Каспаров на листата на „терористи и екстремисти“, се вели во известувањето на руската финансиска разузнавачка служба. Loading… Повеќекратниот светски шампион во шах Каспаров е долгогодишен противник на претседателот Владимир Путин и живее во САД речиси една деценија. Во 2013 година, плашејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гари Каспаров, поранешен светски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, го коментираше вчерашниот говор на Путин за состојбата на нацијата. Loading… „Плачливото, неискрено предавање на Путин звучеше уште попатетично кога ќе се стави во контекст на лидерите на ЕУ во Минхен, Бајден и Зеленски воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гари Каспаров, поранешен светски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, ја коментираше веста за двајца смртни случаи во полско село во близина на границата со Украина. Loading… – Мора да почекаме за повеќе информации, но од како што изгледа на прв поглед, ова не гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гари Каспаров, поранешен светски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, ги коментираше руските напади врз украинската енергетска инфраструктура. Loading… „Украина напаѓа воени цели за да ја одбрани својата земја и народ од окупаторите кои вршат воени злосторства. Русија цели на енергетските системи, снабдувањето со хранаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Легендарниот руски шахист Гари Каспаров и најбогатиот човек на планетата Илон Маск „војуваа“ поради војната во Украина, бидејќи имаат различни ставови за решавање на конфликтот во споменатата земја. Loading… Нивниот конфликт започна со интервјуто на шаховскиот велемајстор за CNBC. „Трошоците се огромни, но Украина ја плаќа цената. Зошто луѓето коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гари Каспаров, поранешен швајцарски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, во интервју за германскиот магазин Шпигел изјави дека „секој Русин што моментално живее во Русија е дел од воената машина на Путин“, додавајќи дека „сите оние кои сакаат да да бидат на вистинската страна наПрочитај повеќе