Г20

Сподели со своите пријатели

Бразил ќе го покани Владимир Путин на самитот на Г-20, што ќе се одржи во земјата во 2024 година, и покрај наредбата на Меѓународниот кривичен суд (МКС), изјави претседателот Луис Инасио Лула да Силва. Loading… „Да дојде Путин или не, ќе биде поканет. Против него има процес, тој мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ја пофали декларацијата на Групата 20 најголеми економии, која директно не ја критикуваше Москва за нејзината агресија врз Украина и рече дека лидерите на самитот во Њу Делхи дејствувале во интерес на решавање на конфликтот, пренесува Ројтерс. Loading… Учесниците на Г-20 вчера во Њу Делхи усвоија декларација со консензус,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најинтересната средба на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 траеше помалку од десет минути и се одржа „во од“, некаде во ходникот во конференцискиот центар. Loading… Никој не знае точно што си рекле американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров – сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија и Кина имаат далекусежни планови за развој на билатералната соработка, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во разговор со неговиот кинески колега Чин Ганг на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Њу Делхи. Loading… Лавров ѝ честиташе на Кина за назначувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека „не предвидува“ средби со министрите за надворешни работи на Русија и Кина Сергеј Лавров и Чин Ганг за време на овонеделниот самит на Г-20 во Индија. Loading… „Не очекувам средба со нив на Г-20“, рече тој за време на посетата на Узбекистан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руско-украинската војна ќе биде важен дел од дискусиите на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20, но домаќинот Индија е уверена дека економските предизвици предизвикани од војната ќе добијат подеднакво внимание, изјави во средата индискиот министер за надворешни работи Винај Кватра. Loading… „Да, со оглед на природата и развојотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на денешната прес-конференција соопшти дека шефот на кинеската дипломатија Чин Ганг ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи на Г20 што ќе се одржи на 2 март во Делхи. Loading… „Групата Г20 треба да се фокусира на најважните предизвициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На состанокот на финансиските лидери на најголемите светски економии на Групата 20 (Г20) во Индија денеска можеа да се слушнат несогласувања за војната во Украина и за решавање на должничкиот товар на земјите во развој кои минуваат низ економска криза, пренесува Ројтерс. Loading… Состанокот на министрите за финансии и шефовитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По враќањето од самитот на лидерите на Г-20, чиј домаќин беше Индонезија, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција ќе продолжи да придонесува во групата Г20. Loading… Ердоган ги сподели своите впечатоци од самитот на Г20 на својот профил на социјалните мрежи. – Се вративме во нашата земја поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина се противи на исклучувањето на Русија од Г20 и другите меѓународни форуми, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на индонезискиот остров Бали. Loading… На почетокот на билатералната средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на самитот на Г-20, тој рече дека ПекингПрочитај повеќе