Фронтекс

Сподели со своите пријатели

Граничната и крајбрежна агенција на Европската унија Фронтекс на 20 март оцени дека и оваа година ќе ја одбележи илегалната миграција, а зголемен притисок од таквата миграција се очекува и на Западен Балкан. Loading… „Аналитичарите на Фронтекс предвидуваат дека нерегуларната миграција ќе остане значаен предизвик во 2024 година“, се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граничната агенција на Европската унија Фронтекс ќе го зголеми тројно бројот на своите членки во Бугарија почнувајќи од следниот месец за да помогне да се запре бројот на луѓе кои преминуваат во ЕУ од Турција, пренесува Танјуг. Loading… Зголемувањето на бројот на персоналот на Фронтекс на границата со Турција доаѓаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) објави дека следната недела ќе испрати одреден број свои службеници во Финска, откако таа земја ќе биде решена да го ограничи бројот на баратели на азил кои пристигнуваат преку Русија, а со истиот проблем се соочува и Естонија, јавува агенцијата Хина, повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража Фронтекс објави дека бројот на нередовни премини на надворешните граници на Европската унија достигнал околу 331.600 во првите десет месеци од оваа година. Loading… Ова е највисока вкупна бројка за периодот од 2015 година, при што централниот Медитеран останува најпрометната рута за мигранти,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска (19.04.2023) во Регионалниот центар за гранични работи Југ во Кавадарци, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им посака добредојде и го поздрави присуството и официјално започнување на Заедничката операција ,, Северна Македонија 2023“ – на службениците на ФРОНТЕКС кои ќе бидат распоредени на границата кон Република Грција. Loading…  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холанѓанецот Ханс Лајтенс е новиот извршен директор на Европската управа за гранична и крајбрежна стража – Фронтекс. Loading… 59-годишникот моментално е командант на Кралскиот Дач Марехаус, огранок на холандските вооружени сили. Лајтенс беше и член на одборот на директори на Фронтекс како претставник на Холандија. Тој ќе ја замени ЛетонкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во Европската унија (ЕУ) во првите три месеци од оваа година се искачи на највисоко ниво од 2016 година, не сметајќи ги ни бегалците кои пристигнаа од Украина, објави денеска Асошиетед прес, повикувајќи се на Агенцијата за гранични премини на ЕУ.Прочитај повеќе