Европол

Сподели со своите пријатели

Неколку високо чувствителни документи со лични информации на високи полициски функционери исчезнале минатото лето од седиштето на Европол во Хаг, каде што требало да се чуваат под клуч. Loading… Европската полициска агенција се уште нема поим кој ги однел. Според меморандумот на интерната агенција што го видел Политико и интервјуатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во полициска операција на белгиските власти, поддржана од Европол, е разбиена организирана криминална група од Израел, која наводно произведувала и увезувала фалсификувани луксузни часовници и дијаманти во „Дијамантскиот кварт“ во Антверпен. Loading… Операцијата резултираше со апсење на 15 осомничени, од кои 11 во Белгија, двајца во Израел, додека еден наводенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадник на група шверцери на дрога, кој се наоѓаше на листата на Европол од 54 најбарани криминалци во 2022 година, се предал на полицијата, соопшти денеска унгарската полиција. Loading… Во средата маж (35) се појавил во полициската станица во Дебрецен во источна Унгарија и бил уапсен, а судот истиот денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во заедничка операција на полициите на Украина, Франција, Германија, Норвешка и САД, уапсен е водачот на хакерска група која оперира од Украина и е одговорна за сајбер напади чија цел била да изнуди стотици милиони евра од нејзините жртви. Loading… Ова денеска го соопшти Европската полициска служба (Европол). Полицијата синоќаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во операцијата предводена од Романија и Бугарија, полициските сили од вкупно 31 земја спроведоа операции насочени кон лица осомничени дека купувале оружје од луѓе вклучени во илегалната трговија со оружје. Loading… Во рамките на акцијата претресени се 143 куќи, уапсени се 22 лица, запленети се 129 оружје и поголема количинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, (29.09.2022) делегација од МВР предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари работна посета на седиштето на Агенцијата на Европската Унија за соработка при спроведување на законот (ЕВРОПОЛ) во Хаг, Кралство Холандија, при што беше остварена средба со Извршниот директор на ЕВРОПОЛ, Катрин Де Бол. Loading… Целта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полициската агенција на ЕУ (Европол) денеска објави дека испратила тимови во земјите кои граничат со Украина во обид да ги заштити бегалците и да спречи влез на криминалци и терористи во Унијата. Loading… Агенцијата со седиште во Хаг соопшти дека нејзините тимови ги поддржуваат локалните власти со спроведување секундарни безбедносниПрочитај повеќе