Ел Салвадор

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди тихоокеанскиот брег на Ел Салвадор, на длабочина од речиси 70 километри, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS). Loading… Според првите извештаи, нема материјална штета, а земјотресот во вторникот вечерта бил почувствуван во повеќе земји од Централна Америка, пренесува Ројтерс. ПорадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Ел Салвадор уапсила повеќе од сто Колумбијци за нивната наводна вмешаност во водење на мрежа за измама со заеми која перела пари од шверц на дрога и банди, соопштија во понеделникот безбедносните власти. Loading… Според официјални лица, криминалната група наводно давала заеми на поединци и мали бизниси соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле изјави дека безбедносните сили заплениле 1,2 тони кокаин. Loading… Тој изјави дека се приведени три лица од колумбиска националност, а кокаинот е запленет на 520 наутички милји од брегот на Ел Салвадор. Колумбискиот претседател Густаво Петро нагласи дека кокаинот е запленет благодарение на соработкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 130 станбени згради се оштетени во силната сеизмичка активност во Ел Салвадор, предизвикани се лизгање на земјиштето, а повеќе луѓе се евакуирани во засолништа, соопштија властите на оваа централноамериканска земја. Loading… Како што се наведува во соопштението, од неделата попладне до понеделник наутро се регистрирани 219 земјотреси, а најсилниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Салвадор, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Претседателот на Салвадор Наџиб Букеле на Твитер напиша дека јачината на земјотресот била 5,9 степени, пренесе Ројтерс. Засега нема информации за повредени или материјална штета.Прочитај повеќе