Едуард Хегер

Сподели со своите пријатели

Земјите Полска, Чешка и Словачка ветија постојана меѓународна поддршка за Украина, предупредувајќи дека Русија би можела да нападне други земји доколку Киев ја загуби војната. Loading… Полскиот премиер Матеуш Моравјецки и колегите од Чешка и Словачка Петр Фиала и Едуард Хегер ветија поддршка на Украина во заедничката изјава објавена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачката влада во петокот одобри испраќање борбени авиони МиГ-29 во Украина, со што ја зголеми воената помош за Киев во борбата против руската инвазија. Loading… „Словачката влада штотуку одобри испраќање 13 авиони МиГ-29 во Украина! Ветувањата мора да се одржат и кога Зеленски побара повеќе оружје, вклучително и борбени авиони,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за економија Ричард Сулик денеска изјави дека поднел оставка, но дека е подготвен за натамошни коалициски разговори за да помогне во смирувањето на конфликтот во Владата. Loading… Либералната партија СаС на Сулик, млад партнер во владејачката коалиција, побара и министерот за финансии Игор Матовиќ да поднесе оставка заПрочитај повеќе