Словачкиот министер за економија поднесе оставка

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за економија Ричард Сулик денеска изјави дека поднел оставка, но дека е подготвен за натамошни коалициски разговори за да помогне во смирувањето на конфликтот во Владата.

Loading...

Либералната партија СаС на Сулик, млад партнер во владејачката коалиција, побара и министерот за финансии Игор Матовиќ да поднесе оставка за да помогне во стабилизирањето на владата, објави Ројтерс.

Премиерот Едуард Хегер претходно денеска изјави дека Матовиќ би можел да поднесе оставка под одредени услови, бидејќи бара договор во последен момент што ќе ја спречи владата да го изгуби парламентарното мнозинство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фасадата на рускиот конзулат во Њујорк е обоена во црвено