Џулијан Асанж

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на Џулијан Асанж ги обвинија САД дека планираат одмазда против основачот на Викиликс со барањето за екстрадиција. Loading… Асанж се наоѓа во максимално обезбедуваниот затвор во Лондон, Белмарш од 2019 година, а американските власти го бараат поради откривање на тајни воени досиеја во 2010 и 2011 година. На дводневнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот суд во Лондон го заврши првиот ден од сослушувањето во врска со жалбата на основачот на Викиликс Џулијан Асанж против одлуката за негова екстрадиција во Соединетите Американски Држави, а судењето треба да продолжи денеска, кога пред судот ќе се обратат американски адвокати. Loading… Во вторникот, адвокатите на Асанж првиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот свиркач Едвард Сноуден му рече на „секој политичар и новинар кој држи и пишува говори“ дека не можат да го спасат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, но можат да го спасат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој се соочува со можна екстрадиција во СоединетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да преживее доколку Велика Британија го екстрадира во Америка, предупредува неговата сопруга Стела. Loading… Високиот суд во Лондон ќе ја започне последната жалба на која Асанж има право во вторник на 20 февруари, а неговата сопруга вели дека тој е физички и психички многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска ја започнува последната правна битка што може да го спаси од екстрадиција во САД од Велика Британија, по 13 години борба со властите во судовите во Англија. Loading… Американските обвинители сакаат да му судат на 52-годишниот Асанж по 18 точки поврзани со неговото објавувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес го поддржа предлогот за враќање на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во земјата, пред сослушувањето за неговата екстрадиција во САД следната недела во Лондон, и го повика Вашингтон да се откаже од екстрадицијата и да го ослободи Асанж. Loading… За таквиот предлог на независниот пратеник ЕндрјуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе го има своето последно сослушување во Високиот суд во Лондон на 20 и 21 февруари 2024 година, откако помина речиси четири години во озлогласениот британски затвор Белмарш, што најверојатно ќе биде последна шанса да се спречи неговата екстрадиција во САД. Loading… Асанж се соочуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амбасадорката на САД во Австралија, Керолин Кенеди, навести дека би можело да има договор за признавање вина меѓу Џулијан Асанж и американските власти, што би можело да стави крај на американската потера по основачот на Викиликс и да му овозможи да се врати во Австралија. Loading… На прашањето на „SundayПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одржувањето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во затвор „повеќе не служи за никаква цел“, изјави австралискиот премиер Ентони Албанес. Loading… Асанж, австралиски државјанин, се наоѓа во затворот Белмарш во Лондон, откако пред четири години беше екстрадиран од амбасадата на Еквадор. Основачот на Викиликс води долготрајна правна битка за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск не изрази мислење, ниту побара, како што тоа го направија водечките американски и европски медиуми, американската влада да ги повлече обвиненијата против Џулијан Асанж, основачот на Викиликс. Loading… Меѓутоа, тој направи нешто друго – на својот профил објави анкета на која 80 отсто од „твитерџиите“ кои гласалеПрочитај повеќе