Џафар Панахи

Сподели со своите пријатели

Наградуваниот Ирански режисер Џафар Панахи, кој шест месеци е во затвор во Техеран, започна штрајк со глад во знак на протест против условите во затворот, рече неговата сопруга во соопштението во четвртокот. Loading… Џафар Панахи, чии филмови освоија награди на европски филмски фестивали, беше уапсен во јули пред почетокот наПрочитај повеќе