Дунав

Сподели со своите пријатели

Дунав се излеа во Будимпешта откако нивото на реката се зголеми поради неодамнешните врнежи од дожд и снег. Loading… Речиси 1.200 километри во Унгарија се под предупредување за поплави.   The state of the minor flood in Budapest in pictures. pic.twitter.com/oIxadmz1cT — Richard Kovacs (@rchardkovacs) December 28, 2023   ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возач загина, а житната инфраструктура беше оштетена во напад на руски дрон врз украинската житна инфраструктура во близина на реката Дунав, изјави денеска гувернерот на областа Одеса. Loading… Гувернерот рече дека беспилотните летала напаѓале повеќе од два часа во текот на ноќта и иако повеќето од нив биле соборени, некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Интерпол побара меѓународна помош за идентификација на телото на момчето кое беше пронајдено завиткано во фолија и врзано за камен во реката Дунав во Германија. Loading… Посмртните останки на детето беа откриени на 19 мај минатата година во Баварија, а не е познато колку долго малото тело било во водата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Институтот за водостопанство „Јарослав Черни“, Дејан Дивац денеска изјави дека водостојот на Дунав на својот тек низ Србија „никогаш не бил понизок“, и дека „цела оваа година бил под просечниот проток“. Loading… Дивац за РТС изјави дека „досега во овој период од годината нема пониски измерени водостоиПрочитај повеќе