ДНР

Сподели со своите пријатели

Поранешниот министер за одбрана на ДНР, оперативен и воен аналитичар на ФСБ, Игор Стрелков (вистинско име Игор Гиркин), беше префрлен во истражниот центар Лефортово во Москва и одби контакт со активисти за човекови права. Loading… – Моментално е во двојна ќелија во истражниот затвор Лефортово. Има телевизор, фрижидер – изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија во текот на изминатиот ден 35 пати ги гранатираше населените места на Доњецката Народна Република (ДНР), при што беа испукани 214 куршуми од ракетно и артилериско оружје, соопшти денеска мисијата ДНР при Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот. Loading… Во овие украински напади сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија систематски го спроведува планот за ослободување на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на седница на одборот на Министерството за одбрана. Loading…   Москва го ограничи пристапот до веб-страницата на Хјуман рајтс воч   – За време на специјалната военаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија е без муниција и затоа многумина го положуваат оружјето, изјави Едуард Басурин, портпарол на Народната милиција на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР). Loading…   Коронавирус во тимот на Бајден кој беше во Полска   „Се чини дека сега почнуваат да пристигнуваат помали количества муниција. Еднаш веќе реков декаПрочитај повеќе