Самопрогласената ДНР: Украинската армија се предава бидејќи останува без муниција

Сподели со своите пријатели

Украинската армија е без муниција и затоа многумина го положуваат оружјето, изјави Едуард Басурин, портпарол на Народната милиција на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР).

Loading...

 

Украинска армија: Русите се повлекуваат од Киев по загубите

 

„Се чини дека сега почнуваат да пристигнуваат помали количества муниција. Еднаш веќе реков дека им снема залиха“, изјави Басурин за ТВ каналот „Русија 24“, пренесува РИА Новости.

Според него, украинските војници кои го положиле оружјето признаваат дека им снемала муниција и затоа се предаваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит