Денис Шмигал

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Украина Денис Шмигал изјави дека денешните нови руски ракетни напади биле насочени кон капацитети за производство на гас и фабрика за ракети, пренесе агенцијата Интерфакс Украина. Loading… „Ракети во моментов летаат над Киев. Сега тие го бомбардираат нашето производство на гас, нашите претпријатија во Днепар и Јужмаш (ракетнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Украина Денис Шмигал денеска изјави дека земјата добила финансиска помош од две милијарди евра од Европската унија. Loading… „Дополнителните финансиски средства ќе помогнат да се покријат итните буџетски трошоци, особено за социјални и хуманитарни потреби“, објави Шмигал на Телеграм, како што пренесува Ројтерс. Како што изјави украинскиот премиер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во посета на Киев. Loading… Таа „твитна“ дека ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмигал. Вчера, во своето обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен рече дека „Путин нема да успее“ и декаПрочитај повеќе