COP28

Сподели со своите пријатели

На климатскиот самит на Обединетите нации – COP28 – во Дубаи, беше објавен нов нацрт на конечниот договор, со кој се повикуваат земјите да се префрлат од користење фосилни горива на други видови извори на енергија оваа деценија, но не и постепено да ги укинуваат, како што многу земји гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на климатскиот самит COP28, кој се одржува во Дубаи од 30 ноември до 12 декември, Султан ал Џабер, денеска го отвори годинешниот самит на ОН за климата со апел до бројни светски земји да најдат заедничка политичка позиција за да се сретнат со глобално климатски цели. Loading… Ал-Џабер, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светските лидери кои ќе учествуваат на најважниот самит за климата се соочуваат со големи проблеми. Loading… Ќе слушнете многу за COP28 во текот на следните две недели. Во Дубаи се одржува најважната климатска средба во светот, која започнува денеска, а домаќин е Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – еден од десеттеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати планирале да ја искористат својата улога како домаќин на климатските разговори на Обединетите нации како можност за склучување деловни зделки за нафта и гас, дознава Би-Би-Си. Loading… Протечените брифинг документи откриваат планови да се разговара за договорите за фосилни горива со 15 земји. Телото на Обединетите нацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Султанот Ахмед Ал Џабер е назначен за претседател на овогодинешниот самит на ОН за климатски промени COP28, кој ќе се одржи во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби. Loading… Назначувањето предизвика контроверзии бидејќи Ал Џабер во моментов е извршен директор на Националната нафтена компанија Абу Даби, една одПрочитај повеќе