Чернобил

Сподели со своите пријатели

Кога силен земјотрес проследен со цунами ја погоди Јапонија на 11 март 2011 година, уништувајќи градови и предизвикувајќи топење на јадрата на нуклеарните реактори во Фукушима, светот со ужас гледаше како се бори со најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил. Loading… Разорните бранови предизвикани од земјотресот со јачина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералното собрание на Обединетите нации без гласање ја усвои резолуцијата за катастрофата во Чернобил, пренесува ТАСС. Loading… Резолуцијата со наслов „Трајното наследство од катастрофата во Чернобил“ беше лансирана заеднички од Русија, Белорусија, Азербејџан, Ерменија, Велика Британија, Канада, Кина, Соединетите Американски Држави и голем број земји од ЕУ, пренесува руската агенција.Прочитај повеќе

white concrete building near green trees under white clouds during daytime

Сподели со своите пријатели

Пред точно 36 години, се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил во денешна Украина, најлошата нуклеарна несреќа во историјата што погоди голем дел од Европа, особено Украина, Белорусија и Русија, потоа советските републики. Loading… На 26 април 1986 година, во 01:23 часот, нуклеарниот реактор бр. 4 во Чернобил, стотина километри северноПрочитај повеќе

white concrete building near green trees under white clouds during daytime

Сподели со своите пријатели

Најголемата нуклеарна катастрофа во светот, која се случи на само неколку километри, не ја принудила Халина Волошина (74) да го напушти својот дом во Чернобил во 1986 година. Loading… Така, кога пред малку повеќе од една година на нејзината врата се појавија руски војници мародерски, таа не сакала да дозволиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската војска ископала ровови околу Чернобил и ја разнела потенцијално радиоактивната земја во Украина, Белорусија и Русија, изјавија украинските власти за Sky News. Loading… Русија го зазеде местото на нуклеарна катастрофа рано за време на инвазијата со 1.500 војници и оклопни возила. Иако почвата е силно загадена, руските војници добијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот министер за одбрана Одд Роџер Еноксен им порача на граѓаните дека, во случај на нуклеарна катастрофа во Украина, радиоактивни материјали може да прелетаат над Норвешка поради ветерот, пишува Тајмс. Loading… Извори блиски до државната одбрана велат дека министерот им рекол на граѓаните дека ќе добијат предупредување 72 часа однапредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Украина потврдила дека руските војници го напуштиле Чернобил и „ја префрлиле контролата на нуклеарната централа на украинскиот персонал“. Loading… Според Би-Би-Си утринава, персоналот во фабриката изјавил дека на локацијата повеќе нема „аутсајдери“, иако МААЕ претходно соопшти дека не може да го потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската национална нуклеарна компанија Енергоатом објави дека Русите го напуштаат Чернобил и се движат кон Белорусија. Loading… „Окупаторите кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил и другите објекти во зоната на исклучување, маршираа во две колони кон границата со Белорусија“, ја цитираат украинската медиуми изјавата на Енергоатом. Во него сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските вооружени сили соопштија дека постои опасност од експлозија на муниција во нуклеарната централа во Чернобил и дека руските сили кои ја окупираа централата мора да се повлечат од таа област, изјави денеска украинската вицепремиерка Ирина Верешчук. Loading…   БиБиСи: Експлозии во близина на Киев, руските сили апсат во ЗапорожјеПрочитај повеќе