Бојко Борисов

Сподели со своите пријатели

Коалицијата ГЕРБ-СДС на поранешниот премиер Бојко Борисов победи на вонредните парламентарни избори, како и на европските избори во Бугарија. Loading… Според податоците на агенцијата Галуп, на изборите за Европскиот парламент ГЕРБ-СДС освоила 26,2 отсто од гласовите, додека коалицијата Продолжување на промените – Демократска Бугарија (ПП-ДБ) го зазеде второто место соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов најави дека неговата партија ГЕРБ ќе ја предложи еврокомесарката за иновации Марија Габриел за нов мандатар за формирање влада, пишува европскиот портал „Политико“. Loading… Според бугарските медиуми, Габриел ќе биде изборот на ГЕРБ за решавање на политичката криза откако на пет последователни парламентарни избори немашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По парламентарните избори во Бугарија одржани во неделата (2 април), во водство е сојузот на десниот центар на поранешниот премиер Бојко Борисов. Loading… Неговата алијанса освои околу 26 отсто од гласовите на овие избори – петти во последните две години. Најмалку заостанува либерално-конзервативниот блок со околу 25 отсто од гласовите.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија со 25,4 отсто од гласовите, покажуваат резултатите од 99 отсто од преброените гласачки ливчиња. Loading… Центристичката антикорупциска партија „Продолжуваме со промените“ е на второ место со 20,2 отсто од гласовите. Конечните официјални резултати, кои ќе вклучуваатПрочитај повеќе