Борисов ја предложи Марија Габриел за нов премиер на Бугарија

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов најави дека неговата партија ГЕРБ ќе ја предложи еврокомесарката за иновации Марија Габриел за нов мандатар за формирање влада, пишува европскиот портал „Политико“.

Loading...

Според бугарските медиуми, Габриел ќе биде изборот на ГЕРБ за решавање на политичката криза откако на пет последователни парламентарни избори немаше јасен победник.

Медиумите јавуваат дека се очекува да го поддржат изборот на Габриела и други партии во Бугарија.

„Политико“ пишува и дека по најавата на Борисов, претседателот на пратеничката група на Народната европска партија (ЕПП) во Европскиот парламент, Манфред Вебер, истакнал дека групата топло го поздравува номинирањето на Габриел за нов претставник.

„Таа има искуство и меѓународен авторитет да ја надмине политичката криза во Софија. Ние ја даваме нашата целосна поддршка на сестринската партија ГЕРБ бидејќи тие ги ставаат интересите на земјата на прво место“, нагласи Вебер.

ГЕРБ освои најмногу гласови на минатомесечните избори, но бидејќи тие добија само 25 отсто, тоа би значело дека треба да формираат нестабилна коалиција со другите партии.

Габриел беше европски комесар за иновации, истражување, култура, образование и млади во свикувањето на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа служеше како европски комесар за дигитализација за време на мандатот на поранешниот претседател Жан-Клод Јункер.

Loading...